top of page

Még egyszer a "W7" és "W8"-ról

tomafilm

Még egyszer a „W7" és „W8” szintről, illetve arról, amit az Integrál Akadémia így nevezett el. Az ott tanultak szerint:


A W7-es pszichikus szinten az öt érzékszervvel megtapasztalt világból „átnézünk” a túlsó világi mögöttes erőkre. Képletes leírás szerint olyan ez, mintha innen átlátnánk oda. Ilyen pl. a ji king, az asztrológia, a Tarot, vagy a pszichikus képességek, a parapszichológia világa.

A W8-as szubtilis szinten olyan túlsó világi élményekről beszélünk, amit a túlsó világban tapasztalunk meg. Ilyen például egy korregresszióban, vagy meditációban megélt előző életek élménye, vagy például a szellemlényekkel való találkozás, szubtilis fény- és hangélmények stb.


„az előző életek léteznek, azokba való betekintés lehetséges és valóságos élmény, amely a w8-as szubtilis szinthez (létramodell) illetve tudatállapothoz (Wilber-Combs mátrix) tartozik az integrál modellben.”


Forrás: Nézeteim az előző életekről és a reinkarnációs utaztatásról (2020. 04. 24.)

***

Nem az élményleírások osztályozásával van itt a baj. A fő probléma az, hogy ezek a W betűvel és egy sorszámnévvel jelölt szintek rendre a korábbi „W6”-nak elkeresztelt integrál szint (a W5, racionális stb.) után következnek. 


Ebből a jelölés- és nézetrendszerből adódik egy nagy-nagy keveredés.


Az integrál elmélet alaptörvényei szerint a szintek holarchiába szervezettek, a magasabb szint bennfoglalja és meghaladja az alatta lévőt, a korábbi szint nélkül nem létezhet a magasabban szervezett szint. Vagyis a 7. pszichikus szint magába foglalja és meghaladja például az 5. tudományos-racionális, a 6. integrál szintet is.


Ennek a holarchia képzésnek hibájára mutattak rá többen az ezredforduló környékén. Senki nem vitatja, hogy olyan mesterek, mint Jézus, vagy Buddha megvilágosodott non-duális szinten voltak. Ez a létramodellben a W10 szint. De mondhatjuk-e, hogy ezek a mesterek már biztosan meghaladták az integrál tudatosság szintet? Ami 2-2500 évvel ezelőtt még meg sem jelent a Földön. Az ember kognitív fejlődése, az elme, az idegrendszer struktúrái nem érték el azt a komplexitás szintet.


Ha megnézzük a jézusi vagy buddhai tanításokat, nem találunk rá az integrál szemlélet nyomaira. Annál inkább a korábbi szintekére. Buddha oksági tanítása a racionális szint példázata, míg Jézus több helyen megjelenő „aki nincs velem, az ellenem van” személete semmiképpen sem mondható az integrálra jellemző, a másikat átölelő, befogadó kognitív mintázatnak.


Ezek a mesterek nem voltak integrál szinten, hogyan lehettek volna a sokat emlegetett „W7” vagy még magasabb tudatosság szinten? Szintet kihagyni nem lehet, vallja a wilberi integrál szemlélet. Akkor ez most hogyan is van?


Hát úgy, hogy az említett tanítók igenis voltak a non-duális „W10” szinten, csak ez nem az a „W10”, aminek az Integrál Akadémia az 1980-as évek wilberi tézisei alapján tanítja. Amiről itt szó van, az nem a kognitív struktúra fejlődésének szintje.


Wilber 2006-ban rájött arra, hogy korábban tévedett. A pszichikus, szubtilis, oksági és non-duális szintek nem tudatstruktúra szintek. Ezek nem a kognitív fejlődésvonal elemei. Nem volt egyszerű erre rálátnia, pedig ott volt az orra előtt. Annyira tisztelte a keleti Nagy Hagyományok téziseit, hogy nyugatról nézve természetesnek tűnt a keleti tanításokat a nyugati fölé helyezni. A spirituális belső munkát magasabbra sorolta, mint a nyugati fejlődéspszichológia által feltárt, főleg a külvilágra adott válaszokkal jellemezhető kognitív fejlődés eredményeit.


Már vagy húsz éve ez az elméleti zavar helyreállt. Legalábbis a nemzetközi integrál publikációkban ez ügyben tiszta lett a kép. Nem úgy Magyarországon. Itt nálunk sajnos az Integrál Akadémia amúgy kitűnő tanmenete alapján végzett munkája ezt az újítást nem tartalmazza. Ott még mind a mai napig ragaszkodnak a W-szemlélethez, amivel sajnos nem használnak az itthon tanulóknak.


Dr. Alan Combs hívta fel a figyelmet publikációjában, hogy a humán fejlődést nem egy, hanem legalább két fő vonal mentén kell jellemezni, amiből az egyik a tudatosság struktúráit, a másik a tudatosság állapotait írja le. 


Ehhez a tudatállapotok elméletét ki kellett tisztítani. Ezt Combs, Tart és mások az ezredforduló előtt   megtették. Wilber Dan Brown-nal közösen kutatta és publikálta a Megfigyelő Pontokról alkotott gondolatmenetét, ahol a tudatállapotokat tréningező spirituális ösvényeket tanulmányozták.


Számos hagyományt tekintettek át nagy részletességgel és szintetizálták az eredményt. A törvényszerűségeket integrálva kidolgozták a „felébredés” elméletét. Ez a fejlődésvonal írja le az ember spirituális kibontakozását és ennek a fejlődési elemnek a strukturális fejlődéstől – amit ma már „felnövésnek” nevezünk – alapvetően eltérő funkcióját határozták meg.


***


Azok az élményleírások, amelyekről a korábbi „W7” pszichikus szintleírásban szó volt, egyes szám első személyű módosult tudatállapotból származó szubjektív élmények. Ezeket a gyakorlással, tréningezéssel megszilárdított tudatállapotokat az mai integrál elmélet tudatállapot szinteknek nevezi. Mivel mindegyik szint a valóságot egy újabb és valósághűbb pontból tapasztalja meg, Brown ezeket az tudatállapot szinteket Megfigyelő Pontoknak nevezte el.


A spirituális gyakorló munkával, a tudatállapotok szisztematikus váltásával, a meditációval például, el lehet érni a Megfigyelő Pontok áthelyezését, vagyis a valóság egyre teljesebb megtapasztalását. Ez a munka nem a kognitív teljesítményre hat, ez a gyakorlás a spirituális fejlődést szolgálja. A két fejlődési elemet – a kognitívet és a spirituálist – nem szabad összekeverni.


Tehát a „W7”-nek nevezett pszichikus szint, vagy a „W8”-nak hívott szubtilis szint nem tudatstruktúra. Ezek nem a felnövésünk részei. Ezek az élmények nem a pszichológiai felnövésünk, kibontakozásunk részei. Ha azok lennének – mivel szintet nem lehet ugrani – csak az integrál szint kiteljesedése után jelennének meg. De nem! A halálközeli élmény, ESP, stb. nem csak az integrál tudatstruktúra után lehetséges. Ezek az élmények a pszichés fejlettségtől függetlenül előfordulhatnak. Ezt a törvényszerűséget ismerte fel az ezredforduló körül Combs, és 2006-ban elfogadta ezt Wilber is, és ezt raajzolták le egy mátrix képében, a Wilber-Combs mátrixban.


Itt lenne az ideje, hogy mi magyarok is tegyük ezt a tudást a kognitív tudatosságunk, vagyis a felnövésünk részévé.

0 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加

© 2025 Márkus Tamás

bottom of page