top of page

A pszichodrámáról

A pszichodráma egy pszichoterápiás módszer, amelyet Jacob L. Moreno fejlesztett ki az 1930-as években. A pszichodráma lényege, hogy a csoporttagok egy csoportos környezetben eljátszanak különböző élethelyzeteket, konfliktusokat és szerepeket, miközben elősegítik az érzelmi kifejezést, a problémák feldolgozását és a személyes fejlődést.

A módszer alapvető elemei:

  1. Szerepjáték: A páciens vagy csoport tagjai különböző szerepeket játszanak el, például egy múltbeli eseményt, egy jövőbeli szituációt vagy egy képzeletbeli helyzetet. Ezzel lehetőség nyílik a különböző nézőpontok megértésére és a konfliktusok új szemszögből történő kezelésére.

  2. Csoportdinamika: A pszichodráma általában csoportos terápiás formában zajlik, ahol a résztvevők visszajelzései, interakciói és támogatása segítik a személyes fejlődést. A csoport tagjai nemcsak a saját problémáikat dolgozzák fel, hanem mások problémáira is empátiával reagálhatnak.

  3. Szerepcsere: A módszer során gyakran alkalmazzák a szerepcsere technikáját, amikor a páciens más szereplő bőrébe bújik, például egy családtagét vagy egy munkatársát. Ez segít más perspektívák megértésében és a személyes korlátok meghaladása érdekében.

  4. Drámai kifejezés: A pszichodráma teret ad az érzelmek és érzések kifejezésének, ezáltal a résztvevők szabadabban dolgozhatják fel a feszültségeket, félelmeket vagy vágyakat.

A pszichodráma célja, hogy a résztvevők elérjék a mélyebb önismeretet, javítsák a kommunikációs készségeiket, oldják a belső konfliktusokat, és egy új megértést alakítsanak ki a kapcsolataikban és életükben jelentkező problémákról. Mivel interaktív és érzelmileg intenzív folyamat, gyakran segíti a traumák feldolgozását, valamint a személyiség fejlődését is.

A pszichodráma módszerét, jómagam Dr. Daubner Bélától tanultam, Béla Dr. Max G. Clayton, világhírű ausztrál dramatistától, Clayton pedig Moreno tanítvány volt.A közösségben hatalmas erő rejlik. A pszichodráma színpadán átélt közös élmények, a sorsközösségek felfedezése olyan erőforrásokat jelentenek mindnyájunk számára, amiből táplálkozva az egyéni sorsunkat újra tudjuk értelmezni és életszemléletünket, döntéseinket a boldogulás irányába tudjuk módosítani.

A pszichodrámacsoportom 180 órát tölt együtt. Ez alatt tervezünk egy ottalvós, két és félnapos alkalmat is, amit egy börzsönyi, csendes helyen töltünk együtt. Nyári szünetet tartunk júliusban és augusztusban. Az első alkalmat egy interjú előzi meg, ahol találkozhatsz a csoportvezetőkkel. Itt majd mindent megbeszélünk, és kérdéseidre is igyekszünk válaszolni. Az első interjú és a csoport alkalmak helye Budapest központjában az Oktogontól egy percre található. Az első három alkalom alatt megismerkedünk egymással, megismerkedhetsz a csoporthangulattal, a pszichodráma alapgondolataival a gyakorlatban. Ezután a csoport zárttá válik, a tagok elköteleződnek a közös munka mellett.

Jelenleg két vezetőtársammal két csoportot vezetek egyéni és csoportos szupervízió mellett. Szupervízorom Dr. Vikár András, kiképző pszichodráma pszichoterapeuta, és Dr. Goda Gyula kiképző pszichodráma vezető, vezetőtársaim: Hunfalvy Tímea és Gallen Rita pszichodrámavezetők.

Csoportom oldala I.

Csoportom oldala II.

© 2025 Márkus Tamás

bottom of page