top of page

Mikor forduljon tanácsadóhoz?

Sokszor nagy a baj, és az orvosi vagy a pszichoterápiás szaktudás elengedhetetlen a probléma kezelésére. Azonban a bajban lévő vagy hozzátartozói olykor nehezen tudják eldönteni, hogy milyen szakemberhez forduljanak.

 

Az integrál tanácsadás egyik fontos feladata, hogy segítsen ebben a döntésben.

Kihez forduljon? Mikor kell neurológus, aki az idegrendszer orvosa, mikor kell pszichiáter, aki az elme működésének súlyos akadályoztatása esetén a gyógyszeres terápiát állítja be, mikor kell pszichológus és terapeuta, aki különféle pszichoterápiás módszerekkel tud segíteni.

 

Alapvető jelentőségű, hogy megfelelő szakemberhez kerüljön a bajban lévő. Hogy ne gyógyszeres kezelést kapjon, ha pszichoterápiára lenne szüksége, vagy fordítva: ha szükséges, kapjon sürgős gyógyszeres segítséget.

 

A tanácsadás első interjúja erre szolgál. A betegség típusának felmérése és a betegirányítás sok későbbi kellemetlenségtől óv meg.

 

Szerencsére ritkábban olyan nehéz a helyzet, hogy pszichiáterre van szükség. Többször olyan jellegű a probléma, ami szakpszichológus segítségét kívánja meg.

 

De van olyan helyzet, amikor elegendő egy hozzáértő segítő kapcsolat,

 

- amikor komoly segítség az értő figyelem,

- amikor támogató, a belső folyamatokat dinamizáló térre van szükség,

- amikor kimozdíthat a holtpontról a - lelki tanácsadás.

Az integrál tanácsadás menete

A titoktartásról

 

A közös munka egyik eleme a titoktartás. A megismert információkat titokként kezelem, azt harmadik félnek ki nem adom.

 

​​Az első beszélgetés

 

Az első alkalom után Ön dönthet, vállalje-e a közös munkát. Ha nem, az első alkalom ingyenes volt Önnek.

 

Ha szaktudásom nem elegendő a problémája megközelítéséhez, akkor ajánlok szakembert. Ha mindketten a közös együttműködés mellett döntünk, akkor kezdődhet az érdemi munka.



A további alkalmakról

 

Az első pár alkalom után szóbeli szerződést kötünk, amelyben megállapodunk a keretekről, az időpontokról, a szabályokról.

 

Öt - nyolc alkalom után közösen kiértékeljük a helyzetet és megbeszéljük a további teendőket.

A támogató tanácsadás

Vannak olyan élethelyzetek, amelyekben a segítő munka nem egy hibás, vagy egy zavart működést korrigál, hanem az élethelyzetnek megfelelő támogató, kísérő támaszt nyújt. Ilyen élethelyzet például a gyász, vagy a párkapcsolat megszakítása, a válás. A transzperszonális pszichológia, amely szerves része az integrál pszichológiának, ilyen életszakasznak nevezi a spirituális krízist is. Ezekben az élethelyzetekben a segítő, a lelki tanácsadó feladata kifejezetten a támogató figyelemmel kísérés. A normális lélek ezeket a váratlanul kialakult helyzeteket általában sikerrel átvészeli. Képzett segítő igénybevételével a legyengült lélek könyebben veszi az akadályt.

 

Sajnos a mi kultúránkban pszichológushoz, tanácsadóhoz, lelki segítőhöz ritkán fordulnak. Általában akkor, amikor már kifejezetten zavaró testi tünetek jelennek meg. Már kialakult a depresszió, vagy pánikrohamok gyötrik az egyént. Még mindig tartja magát a téves hiedelem, hogy aki lelki gyógyítóhoz, segítőhöz fordul, az elmebeteg, vagy ideggyenge bolond. A társadolom nagy része megbélyegzi a segítséget kérőt.

A tanácsadó az önismereti munkában

Az önismeret ott kezdődik, amikor az ember rájön, hogy szakemberhez kell forduljon ahhoz, hogy megismerje önmagát. Reális önismeret csak reflektív, szeretetteljes kapcsolatban alakulhat ki. Erre alkalmas egy olyan lelki társ, aki képes az elfogadásra, szeretettel, empátiával fordul a hozzá érkezőhöz, és keretekkel szabályzott kapcsolatban, nem egyszer ütközésekkel tárja fel a sajátosságokat. Kíválóan alkalmas a terápiás önismereti csoportmunka is a magunkkal való ismerkedésre.

 

Nem csak a bajban van szükség egy képzett, segítő társra.

Alternatív Integrál Tanácsadás

 

Alternatív, mert spirituális, transzperszonális problémákat is felvethet,

 

Integrál szemléletű, mert a problémáját több oldalról elemzem, közelítem meg,

 

Tanácsadás, – az együtt eltöltött időben szaktudással segített, változást kereső, közös munka folyik.

bottom of page